Home Yaşam Güncel Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi (!)

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi (!)

6 min read
0
0
279

Ajanslardan geçen son dakika haberine göre, son zamanlarda haklarında çok konuşulan Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin yayımladığı bildiriye imza atan Kocaeli Üniversitesi’nde görevli 21 akademisyen hakkında gözaltı karar çıkmış. Bunlarda 12 tanesi göz altına alınmış, geriye kalan 9 tanesi içinse işlemler devam etmekteymiş.

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz arkadaş! Kimlerle birlikte yaşıyoruz. Aşağıdaki bildiriyi akademisyenler yazmış, kandil değil!

Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!

Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını sur’da, silvan’ da, nusaybin’ de, cizre’de, silopi’ de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir.

bu kasıtlı ve planlı kıyım türkiye’nin kendi hukukunun ve türkiye’nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir.

devletin baştakürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşıgerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.

müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz. müzakere görüşmelerinde toplumun geniş kesimlerinden bağımsız gözlemcilerin bulunmasını talep ediyor ve bu gözlemciler arasında gönüllü olarak yer almak istediğimizi beyan ediyoruz. siyasi iktidarın muhalefeti bastırmaya yönelik tüm yaptırımlarına karşı çıkıyoruz.

devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor,bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz.

Sanıyorum imza attıkları bildiri buymuş. Çıldırmamak elde değil.

Siz bu ülkede yaşamıyor musunuz? Yaşananları görmüyor musunuz? Katil kim? Masum insanları öldürenler Kim?

Eleştiri başka vatan hainliği başka!

Aydın müsveddesi demişler bunlara, az bile demişler. Hendekci Akademisyenler!

Load More Related Articles
  • Mohammad Reza Lotfi

    Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…
  • Youtube Kısayolları ve Pratik Bilgiler

    Youtube dünya çapında en çok ziyaret edilen/vakit geçirilen sitelerden en şahanesi olması …
  • Nasheed: Kuntu Maytan (Remix)

    İlk soru, Nasheed nedir? Türkçesi neşide olan bu terim koşuk, şiir olarak tanımlanıyor. Di…
Load More By Akrep
Load More In Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin

Check Also

Mohammad Reza Lotfi

Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…