Home Yaşam Güncel Charlie Hebdo Saldırısı

Charlie Hebdo Saldırısı

9 min read
1
0
264

Charlie Hebdo

Fransada yayın yapan haftalık karikatür dergisi Charlie hepdo 7.1.2015’te silahlı saldırıya uğradı, akabinde sahibinin yahudi olduğu bir markete (tüm haber sitelerinde sahibinin yahudi olduğu çok önemli bir ayrıntı gibi gösterildi) saldırı gerçekleştirildi.

Yaşanan olaylar yenir yutulur şeyler değil, şiddetli vahşet içeriyor ve bunun sorumluluğuda sorumsuzca müslümanlara yamanıyor. Müslüman bir birey olarak şiddetin her türlüsüne karşıyım ve bu tür eylemleri kesinlikle tasvip etmiyorum. Akli melekeleri yerinde olan ve art niyet taşımayan her dinden insanında böyle düşündüğününden yanayım.

Gerçekleşen olay vicdanları sızlatsada, konu hakkında yorum yapmadan önce duygulardan sıyrılıp, at gözlüklerini çıkarıp mantıklı ve etraflıca düşünmek gerekiyor. Olaya duygularıyla yaklaşanlar, art niyetleriyle yaklaşanlar faturayı müslümanlara kesti bile, haber bültenlerinde ‘cihatçı teröristler’ diyorlar.

Birçoğumuz gibi bende derginin adını olaydan sonra öğrendim, fransız hiciv dergisiymiş kendileri. Ahlaki değerleri pek önemsemeyen, annelere küfür etmeyi basın özgürlüğü şemsiyesi altına alan bu derginin benzer kopyaları ülkemizde de mevcut. Yıllardır aynı çizgide devam ettiği bilgisini edindiğim dergi peygamberimizi resmetme cüretini göstermiş ve işid başta olmak üzere herkesin dikkatini çekmiş, bu konudaki ısrarını olaydan sonrada sürdürdü ve kapağına taşıdı.

Bu olaydan dolayı herkesin gözü kulağı paristeydi, François Hollande’ın çağrısıyla liderler ve yaklaşık bir milyon olduğu söylenen kalabalık paris sokaklarında terör saldırılarını protesto için yürüdü. İsrail lideri bile katıldı. Bu bir göz boyama yürüyüşüydü, orada yürüyen liderlerin gerçekten halisane duygularla yürüdüğünü zannetmiyorum. Yakın tarihleri barbarlıklarla dolu avrupa ülkeleri liderleri en önde yürüdü. Hem kel hem fodul tabiri bu olaya cuk oturuyor zannımca. Bir tarafta ortalığı terörle karıştıran liderler teröre karşı yürüyor, diğer tarafta ahlaksızlık pazarlayan dergi melek ilan ediliyor.

Yukarıda da söylediğim gibi saldırıyı savunmuyorum. İki yüzlü avrupa ve okyanus ötesi ülkelerinin terör konusunda iyi niyetli olmalarını istiyorum. İğneyi kendilerine çuvaldızı başkalarına batırmaları iyi niyetlerinin bir göstergesi olabilir lakin böyle birşey olabileceğine ihtimal vermiyorum.

Dünya çapında gerçekleşen bu tür olaylar insanların algısını kolayca etkiliyor, bu durumun çok önceden farkına varan gizli eller bu tür olayları çok güzel tezgahlıyorlar. 11 eylül bunlardan en meşhur olanı, örnekleri çoğaltmak mümkün.. Algı propagandası, ardından galeyana gelmiş halk desteğiyle hem at hemde meydan tehlikeli insanlara teslim ediliyor. İslam düşmanlığından haz alanların ekmeğine yağ sürülüyor. Nasıl 11 eylülden sonra Afganistan’a girmek mübah görüldüyse bu olaydan sonrada başta avrupa olmak üzere islamafobi iyiden iyiye körüklenecek. İslami dininin teröristler yarattığından dem vurulacak, islamı bilmeyenler islamdan ve müslümanlardan çekinecek ama orta doğuda yine müslümanlar ölmeye devam edecek. Olsun, ölsünler nolacak.. zaten terörist bunlar(!) Bu tür olayları gerçekleştiren grupların ne kadar tehlikeli olduğu dilden dile anlatılacak, durdurulması gerektiği konusunda anlaşılacak ve bu gruplar hangi ülkedelerse o ülkeleri bunlardan kurtarmak için operasyonlar gerçekleştirilecek, bu gruplarla mücadelede kullanılacak etkin başka gruplar meydana sürülecek, abd öncülüğünde özgürlük ihrac edilecek. Afganistan, ırak ve suriye (kobani özellikle) örnekleri aklımızda..

İslamafobi içeride mi?!
İslamafobi içeride mi?!

Halen ülkemde düşünce özgürlüğünün kapsamı üzerine aforizmalar yapılıyor, belirli yayınlar charlie’nin yaptığında sakınca görmüyorlar.. Düşünce özgürlüğününde bir sınır vardır, olmalı. Senin özgürlüğün bana zarar veriyorsa bunun adı özgürlük olamaz (Ayrıca bu olayın haberini yaparken, islamla bağdaştırmaları da çok üzücü!) Hülasa, zor zamanlardan geçiyoruz. İslami kavramlar kullanılarak “cihat” kisvesi altında müslümanlara müslümanlar kırdırılıyor, müslümanlara katliamlar yaptırılıyor, müslümanlar canavar gibi gösteriliyor. Düşünce özgürlüğü kisvesi altında dinimize zarar veriyorlar. Akıllı olmak lazım, siyasi saldırılara siyasetle cevap vermek, kalemle yapılan saldırılara yine kalemle cevap vermek lazım. Oyuna gelmemeli, kendimizi-inançlarımızı kullandırmamalıyız. Din’e, ahlak’a aykırı yayın yapan dergiler, insanlar hep olacak ve kışkırtmaya devam edecekler, saldırmaya devam edecekler. Sabretmeli ve bu saldırıları kaba kuvvet kullanmadan zekamızla bertaraf etmeliyiz, aksi halde haklıyken haksız duruma düşeriz.

Bir Müslüman olarak saldırıyı kınıyorum, yayın politikasından hoşlanmadığım için Charlie’yim demiyorum, demem!

 • Cafcaf’tan Charlie’ye Kapak

  Cafcaf dergisini bilenler bilir, sık takip etmesemde derginin çizgisini biliyor ve seviyor…
Load More Related Articles
 • Mohammad Reza Lotfi

  Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…
 • Youtube Kısayolları ve Pratik Bilgiler

  Youtube dünya çapında en çok ziyaret edilen/vakit geçirilen sitelerden en şahanesi olması …
 • Nasheed: Kuntu Maytan (Remix)

  İlk soru, Nasheed nedir? Türkçesi neşide olan bu terim koşuk, şiir olarak tanımlanıyor. Di…
Load More By Akrep
Load More In Güncel

One Comment

 1. Cafcaf'tan Charlie'ye Kapak | Akrep Adam

  Haziran 11, 2015 at 3:26 pm

  […] Şu yazımdaki son paragrafta söylemek istediğim buydu işte! […]

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin

Check Also

Mohammad Reza Lotfi

Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…