Home Mühendislik Haritacılık Mesleği

Haritacılık Mesleği

16 min read
1
0
1,255

Haritacılık mesleği zordur, asildir bununla birlikte eğlencelidir de. Mesleğin mantığı basittir aslında; Yeryüzünde herhangi bir noktanın ya da arazinin belirli teknikler kullanılarak kağıda, sayısal ortama aktarılmasıdır, işte okul kitaplarının arka sayfalarında yer alan Türkiye haritalarını biz çiziyoruz :]

Yeryüzünün haritalanması,  ülkelerin mühendislik çalışmalarına altlık oluşturması bakımından çok önemlidir ayrıca askeri ihtiyaçlar, ulaşım, imar işleri, kadastro vs. bakımlarından haritalara ihtiyaç duyarız.

Mesleğimiz sadece haritalamak üzerine kurulu değildir tabi ki, haritalamak işin ilk adımıdır. Detaya indikçe işin gerçek boyutları anlaşılır.

haritacilik-meslegi-total

Peki biz neler yaparız? sorusuna birkaç basit örnekle cevap vereyim.

Biz irili ufaklı bütün projelerin, başından sonuna kadar içinde bulunuruz. Baraj mı yapılacak?

Öncelikle barajın nereye yapılması daha verimli olacak sorusundan yola çıkılır, akar suyun debisi incelenir, vadinin topografik açıdan (konum) uygunluğu kontrol edilir. Karar verilen bölgenin daha fazlası belirli ölçü teknikleriyle sayısal ortama aktarılır, biz buna “hali hazır” alım diyoruz. Şantiyemizin kurulacağı yer seçilir, makina parkımız için, tamir bakım atölyemiz için, yakıt tankları için vs. topoğrafya – mesafe göz önünde bulundurularak yer seçimleri yapılır, iş programına yönelik öncelikli kullanılacak yollar planlanır, yapılır. Bunların yapılmasında Haritacı olmazsa olmazlardandır.

??????????

Barajın yapılacağı bölgede kamulaştırmalara gereksinim duyulur. Mevcut yapılar (ev,ahır, çiftlik vs.) ya da tarlalar, arsaların bedelleri için keşif yapılır, bedel belirlenir ve kamulaştırma çalışmaları için belirli kurumlarla diyaloglar kurulur. Bölgede tarihi kalıntılar varsa işler biraz daha uzayabilir.

İnşaat başlar. Yerine göre kazı – yerine göre dolgular yapılır, tüneller yapılır, baraj gövdesine enjeksiyonlar yapılır.. Yapılan bu işlemler haritacı tarafından ölçülür, kayda geçilir. Bu bilgiler  ışığında projedeki ilerlemeler takip edilir ayrıca bu bilgiler belirli dönemlerde yapılan hakedişlerde kullanılır ve barajı yapan firma ara ödemeler alır.

Baraj bitmiştir, kesin (son) hakediş yapılır, nereye neyin yapıldığının – projeye ne derecede uyulduğunun ispatı yapılır. Bitmiş yapının planı hazırlanır gerekiyorsa krokisi çizilir.

Baraj su tutmaya başlar, su seviye ölçümleri yapılması gerekir. Olası taşkınlarda etkilenecek bölgeler göz önünde bulundurularak acil eylem planları hazırlanır, yapılan baraj sulama barajı ise; Kanalların nerelere kadar gittiği (gideceği), uzunlukları, kapasitleri vs. değerlendirilir.

İşte bunlar hep haritacı işleri..

????????

Yukarıda verdiğim örnek dışında bir çok alanda çalışır haritacılar;

 • Navigasyon, telsiz, cep telefonu vs. işlerine alt yapı için uydulardan faydalanma..
 • Şehircilik çalışmalarında lazım olan; İmar planı, Kadastro işleri (parselasyon, bölme-birleştirme-kamulaştırma), tapu tescil işlemleri..
 • Yine şehirciliği son zamanlardaki gereksinimi olan Coğrafi bilgi sistemleri, bunun alt kategorisi sayılabilecek Kent bilgi sistemleri (Binalar, kat sayıları, trafik yoğunluğu vs. Bunlara dair sorgulamalar yapmak için program, arayüz hazırlanması, kullanılması)
 • Yeraltı ve yerüstü madencilik sektörü, iş takibi – programı hazırlanması..
 • Ulaşım için; Deniz yolları tayini, karayolları yapımı, havacılık sektörü. En uzak – en yakın mesafe hesapları (dünyanın şekli, dönme hızı vs. göz önüne alınarak)
 • Deprem araştırmaları, deformasyon ölçümleri..
 • Aklıma gelenler bunlar, daha da çoğaltılabilir lakin yukarıda belirtilen şeyler zaten birbirleriyle iç içe olan şeyler..

Haritacıların Kazançları nasıldır?

Kamuda ve özelde çalışabilen haritacılar; Özelde çalışmak her meslek için zor olduğu gibi haritacılar için daha da zordur, kazançları performanslarına göre değişmekte. Aynı iş yerinde aynı işi yapan haritacıların maaşları farklı olabiliyor. Bu ayrımı yaptıran bilgi tecrübe sorumluluk olabildiği gibi, akrabalık yalakalık iri göğüsler de olabiliyor.

haritacilik-meslegi-3

Yeni mezunlar kendilerini çok sivriltmemişlerse bile muadil disiplenlerdeki arkadaşlarından fazla alırlar. Ben işe ilk başladığımda benimle mezun olan makina ve maden mühendisi arkadaşlarımdan fazla alıyordum. Yeni mezunların özelde üvey evlattan farkı yoktur (kurumsal büyük firmalarda öyle olmadığını hep duydum ama öylemi bilmiyorum). Gece gündüz koşturursun, öğrenmeye meraklı olduğun için her salatalık gördüğünde tuzunu alıp koşarsın öğreneceksin ya herşeyi! Zam beklersin övgü dolu sözler beklersin ve sabrında sınırlıysa bir süre sonra vazgeçersin. Tecrübeli meslektaşın sana rakip gözüyle bakar, iş öğretmez. Hele bir de sen mühendis iş arkadaşın topograf yada teknikerse büyük ihtimal *oku yedin. Ya bir süre boyun eğip azmedip kral olursun ya da benim gibi isyan edip çeker gidersin :] Özele dair söylenecek çok şey var sayfalar yetmez..

Kamuda çalışan Haritacılar özele nazaran biraz rahattır. İş yoğunluğu daha azdır. Gece yarısı gelip seni yatağından kaldırıp “haydi tünele ölçü ver” , “yoldaki şevi kontrol et” demezler, ya da herhangi bir işçinin rahatlıkla yapabileceği kamyonun damper yüksekliğini sana ölçtürtmezler.

Haritacılar Nerelerde Çalışabilir; 

Son zamanlarda hemen hemen bütün kurumlarda çalışabiliyor, öyle ki 2013 teki atamalarda Milli Eğitim Bakanlığı hatırı sayılır miktarda Harita Mühendisi alımı yaptı.

Bunun yanında, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Belediyeler,  İller Bankası Genel Müdürlüğü, Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, İl Özel İdareleri, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İl Müdürlükleri,  Milli Emlak Genel Müdürlüğü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Toplu Konut İdaresi,  DSİ, BOTAŞ, TCDD, EÜAŞ, TEDAŞ, TEİAŞ, İGDAŞ, EİE, MTA,  GAP İdaresi, TKİ,  Limanlar Demiryollar ve Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü, Afet İşleri Genel Müdürlüğü, Harita Genel Komutanlığı, Toprak ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğü,  Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve İl Müdürlükleri,İnşaat Şirketleri, Harita Mühendislik Büroları, Harita Üretim Şirketleri, Coğrafi Bilgi Sistemi Şirketleri, Yazılım Şirketleri, Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları, Arsa Arazi Değerleme Şirketleri, Emlakçılık Şirketleri, Madencilik Şirketleri, Üniversiteler vb. (Yalan yok, wiki’den aldım burayı)

haritacilik-meslegi

Haritacılık mesleğini düşünen, öğrenciliğini yapan arkadaşlara tavsiyelerim;

 • Kişilik analizinizi iyi yapın, meslek hakkında bilgi edinin. Haritacılık genel manada arazi işidir.
 • Meslekte benim gördüğüm, erkekler arazi işleriyle bayanlar ise bilgisayar başında cad programlarıyle haşir neşir. İstisnalar mevcut tabi.
 • Derslerinize iyi çalışın, okulda gördüğünüz çok basit birşey iş yaşamınızda büyük problemleri aşmanızda size kılavuz olabilir.
 • Zorlandığınız zamanlarda önce kendinize eksiklerinize odaklanın, hocalarınızdan dem vurmayın.
 • Arazi işleri, stajlar sizin için çok önemli olmalı. Ödevlerinizi projelerinizi kesinlikle kendiniz hazırlayın. Son zamanlarda r10.net te çok sık karşılaşıyorum “proje ödevi yaptırılacak” gibi başlıklara.
 •  Mesleğimizde matematik ve dikkat çok önemli, bunu iyi düşünün.
 • Günceli takip etmek gerekliliğini atlamayın. Mesleğimiz sadece sayısal bilgilerden ibaret değil. İlgili olduğunuz kanunları tüzükleri teknolojik gelişmeleri yakından takip edin. İnsan ilişkileri, konuşma becerileri vs. konularında kendinizi geliştirin.
 • Üst sınıflardakilerle arkadaşlık kurun, mümkünse ev arkadaşı seçerken öncelik onlar olsun.
 • Hocalarınızdan çok şey beklemeyin, hiç bir şeylerin emeksiz her şey olabildiği ülkemizde başkalarından gelebilecek beklentilerinizi azaltın. Çoğu hoca size öğretmez, nasıl öğrenebileceğinizi öğretir. Araştırın çalışın öğrenin.
 • Cad programları kullanmaya başlayın, sadece popüler olanlara yönelsenizde, diğerleri hakkında da az da olsa bilginiz olsun. (Netcad/Autocad/Arcgis vs.)
 • Amacınız para kazanmaksa çok çabuk kazanırsınız ve yine çok çabuk yoldan çıkarsınız, dini – ahlaki değerleri  ve meslek etiğini göz ardı etmeyin.
 • Öğrenciliğin tadını çıkarın, cılkını çıkarmayın. İlerde alacağınız sorumlulukların alıştırmalarını yapın.

Bir solukta bir şeyler yazdım ama, umarım bir şeye benzemiştir. Daha da yazmayı düşünüyordum ki sigaram bitmiş. Aklımdakileri artık başka bir hafta sonu gecesi yazarım.

Sağlıcakla..

Load More Related Articles
 • Mohammad Reza Lotfi

  Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…
 • Youtube Kısayolları ve Pratik Bilgiler

  Youtube dünya çapında en çok ziyaret edilen/vakit geçirilen sitelerden en şahanesi olması …
 • Nasheed: Kuntu Maytan (Remix)

  İlk soru, Nasheed nedir? Türkçesi neşide olan bu terim koşuk, şiir olarak tanımlanıyor. Di…
Load More By Akrep
Load More In Mühendislik

One Comment

 1. Gözde

  Ocak 19, 2014 at 1:22 pm

  Mesleği iyisiyle kötüsüyle tanımlayan güzel bir yazı olmuş..

  Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin

Check Also

Mohammad Reza Lotfi

Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…