Japon Demiryolları Tek Yolcusu için İstasyonu Kapatmaktan Vazgeçti

Güncel Akrep

Hikayemiz Japonyadan. Hiç yolcusu kalmadığı için o hattı kapatmaya karar veren Japon Demiryolları (Japon Railways / JR) o hattı kullanmak zorunda kalan bir kişi olduğunu öğrenince istasyonu kapatmıyor.

İnsanın içini ısıtan bu haber geçen cuma günü Çin devlet televizyonu CCTV’nin facebook sayfasında yayınlandıktan sonra tüm dünyaya yayıldı ve tabiki tartışmaları da beraberinde getirdi.

Japonyanın kuzeyinde bulunan Hokkaido adasındaki Shirataki tren istasyonunda yolcu sayısı git gide azaldı, sadece lise öğrenci bir kız kaldı. Civardaki yolcusu olmayan hatları tek tek kapatan japon yetkililer durumu fark ediyor ve bu hattı kullanmak zorunda olan kızın mağdur olmaması için hattı kapatmıyor. Tek yolculuk hattın zarar etmesine rağmen 3 yıldır hat çalışıyor. Hattı işletmeye devam eden yetkililer tren saatlerini de kızın okula gidiş-geliş saatlerine göre ayarlamış.

Hokkaido adası

Japon Demiryolları Tek Yolcusu için İstasyonu Kapatmaktan Vazgeçti

 

Kami-Şirataki tren istasyonu

Kami-Şirataki tren istasyonu

 

Kami-Şirataki tren saatleri

Kami-Şirataki tren saatleri

Genç nüfusun hızla azaldığı Japonya, kalanların üzerine titriyor. Ülkemizde de gençlere veya eğitime önem verilmesi için nüfusun bu şekilde erimesi mi bekleniyor acaba?

 

Kaynak: Straits Times

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Akrep}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin