Home Yaşam Makaleler Kalıcı İlişkiler için 10 Kritik Uyarı

Kalıcı İlişkiler için 10 Kritik Uyarı

12 min read
0
0
301
Kalıcı İlişkiler için 10 Kritik Uyarı

Günümüzde ilişkiler çok sağlam olmuyor, çiftler birbirlerine karşı olan sorumluluklarını türlü sebepleri bahane ederek yerine getirmiyor. Olaya aileler / akrabalarda dahil olduğunda işin içinden çıkılamıyor. Çiftlerin uyum içinde olması birçok problemi geride bırakmalarına yardımcı olacaktır. Uyumu yakalamakta göründüğü kadar kolay değil elbette. Sizler için bu durumu kolaylaştırabileceğini düşündüğüm 10 kritik uyarı belirledim, bakalım neye benzemiş.

1- Sizinle Benzer Değerlere Sahip Birisi Olmalı;

Kalıcı bir ilişki istiyorsanız dikkat etmeniz gereken can alıcı noktaları kaçırmamanız gerekiyor, bunlardan bence en önemlisi karşınızdaki insan ile benzer değerlere sahip olmak. Örneğin para konusu, din olgusu ve yaşam biçimi dikkate değer unsurlar.

Zengin kız fakir oğlan edebiyatı yapılabilir bu durumda veya ayrı dünyaların insanları / davulun dengi dengine çalması gibi. Her zaman her konuda istisnalar çıkabilir. Bu maddeyi mantık çerçevesinde belirledim ve kaleme aldım. Sevgilinizle ayrı dünyaların insanlarıysanız ve gerçekten birbirinize aşıksanız bu madde sizin için hükümsüzdür. Mantıkla pek işiniz olmaz heralde : )

2- Gülebilmek;

Mizah anlayışı bir ilişkiyi sıcak kumlardan serin sulara atlatan harika bir unsurdur, bilin diye söylüyorum bunun kıymetini bilenler sefasını sürmekteler.

insanın kendine gülebilmesi veya kendisiyle dalga geçebilmesi özgüven sahibi olduğunun bir göstergesidir. Belli zamanlarda yapılan ufak hataları karşınızdakini kırmadan, güzel bir üslup kullanarak mizahla boyarsanız yapılan hata akıllara “gülünerek ders alındı” olarak işlenir.

3- İç güzellik;

Bu nedir abi ?! dediğinizi duyar gibiyim..

Aslında iç güzellik diyince teoride çok fazla şey geliyor insanın aklına lakin pratikte o kadar fazlalığa hiç gerek yok. Özetlemeye çalışayım öyleyse;

Karşınızdakinin mutluluğu için bir şeyler yapmanız daha da önemlisi yapmak istemeniz. Her zaman iyi niyetle hareket etmeniz, yeteneklerinizi sevgilinizin hayrına kullanmanız. Sadakat ve güven konularıda iç güzellik sınıfına giriyor. İçi güzel insan aldatmaz, güveni boşa çıkarmaz. Klasik olacak belki ama iç güzellik dış güzellikten daha evladır.

4- Devamlı Öğrenme Arzusu;

Ufku açık olan insanlar Nirvana yolculuğunda size en iyi yoldaş olurlar. İnsanı başarıya götüren merak ve öğrenme arzusudur. Bahsettiğim insanların özel hayatını merak etmek değil tabiki.

Merak etmek, öğrenmek ufkunuzu genişletir akabinde başarı ve mutluluk gelir.

5- Güçlü ve Hassas Olmak;

Kavramlar kafa karıştırmasın. Güçlü olmak sert olmak değil. Mesela ağaç gibi sert olmak yönünden bakın, gerektiğinde esneyebilmek.. Türk erkeklerinin hemen hepsinde “bende geri vites yoktur” lafını duyarsınız ama iki araç arasına tek hamlede park edebilen de yoktur. Yeri ve zamanına göre geri vites fark yaratır, unutmayın.

Hassas olmaktan kasıt ise duyarlı olmak. Küçük yardımları esirgememek veya yardım teklifi beklemeden yardım edebileceğinizi belirtmek. Kısaca; Nazik, cömert, hoşgörülü olma potansiyeline sahip olmak ve bu potansiyeli geliştirmek için emek vermek.

6- Sevgiliniz En iyi Arkadaşınız Olsun;

Karşılıklı güven içinde olduğunuzu hissettiğinizde, sevgilinize karşı açık olun. Tabi ki her şeyi söylemeniz & anlatmanız mümkün değil fakat karşınızdakinin kafasını bulandıracak işlere girip  susmakta iş değil.

Sevgilinize önem verin, onun için bir şeyler yapmaya can atın, heyecanınızı kaybetmeyin. Dinlemek veya konuşmak istediği konuları önemseyin, ayrıntıları es geçmeyin.

7- Tutkulu Olun, Hobiler Edinin;

Sizi dinlendirecek uğraşlarınız olsun, hobiler edinin. Sadece kendiniz için düşünmeyin bunu, futbol maçı seyretmek gibi şeyler değil anlatmaya çalıştığım. Sevgiliniz ve sizin için keyif verici, huzur bulacağınız hobiler edinin hatta bu hobiden / hobilerden para kazanabilecek seviyeye gelmek sizi daha da eğlendirecek ve heveslendirecektir. Örnek vermek gerekirse; Aklıma ilk gelenlerden, el sanatları çalışmaları veya film veya müzik sektörüne ilginiz varsa bunlarla ilgili bir blog açıp eleştiri yazıları yazabilir, yeni çıkan filmler için tanıtımlar yapabilirsiniz.. Burada önemli olan nokta ikinizinde sevdiği şeyler üzerine yoğunlaşmak, benzer tutkular..

8- İfade Şeklinize Dikkat Edin;

Öfkenizi, acınızı veya mutluluğunuzu başıboş bırakmamaya gayret edin, tamamen kontrol altında tutmanız imkansız belki ama dediğim gibi boş bırakmayın..

Her zaman her durumda empati kurmaya özen gösterin. “Bana yapılmasını istemediğim şeyi başkalarına yapmak çok hoşuma gidiyor” diyenlere kulak asmayın. Onlar çok yanlış yoldalar.

Sevgilinizin veya sizin geçmişte başka ilişkileri olmuş olabilir. Hoşunuza gitmeyen veya kıskandığınız durumlar olabilir.. (geçmişi kıskanmak çok anlamsız)

Tartışma durumlarında veya kızdığınız zamanlarda sevgilinizin geçmişine dem vurmak, konusunu açmak çok gereksiz ve can sıkıcı olur. Aynı şekilde sizin içinde..

Mümkün mertebe sevgilinizin varsa geçmiş yaralarını sarmaya çalışın, unutturmaya gayret edin.

9- Zamanı Güzel Kullanın;

İlişkinizi ilerletirken ne çok acele edin ne de gereksiz ağırdan alın. Güzel bir ritim tutturun ve devam edin, tadını çıkarın.

Sevgilinizle zaman geçirmeyi ihmal etmeyin. Farklı şeyler yapmaya çalışın, aktivitelerinizi rutine bağlamayın, sürprizler yapın. Zaman mefhumunun ilişkinizin üzerine çıkmasına müsade etmeyin.

Sevgilinizi çok sıkmayın, ailesiyle veya arkadaşlarıyla zaman geçirmesine imkan sağlayın, tabi bunu kendiniz içinde yapın.

10- Hatalarını ve Kötü özelliklerini Tolere Edin;

Stres ve yorgunluk dönemlerinde insanlar çekilmez olabiliyor. Böyle durumlarda içinizdeki deliyi yatıştırmanız en doğru şey olacaktır.

Her ilişkide dayanılmaz sorunlar vardır, böyle durumlar içinde önceden hazırlıklı olmanız sizin için çok önemlidir.

Sevgilinizi iyi tanıyın, karakter özelliklerini iyi tahlil edin. Ahlaki yönü, yalan söyleme potansiyeli vs. gibi şeyleri önceden test edin. Olaylara yaklaşımı, bakış açısı, analiz yeteneği gibi şeyleri bilmeniz çok işinize yarayacaktır.

Sevgilinizde beğenmedğiniz özellikler varsa topluluk önünde rencide edip küçük düşürmemeye dikkat edin, baş başa kaldığınız zamanlarda konuşun, anlatın.. Bazı insanlar hatalarını kabul etmekte gönülsüz olurlar böyle durumlarda üzerlerine gitmeyin. Hatayı kendiniz yapmış gibi gösterip, nasıl ders aldığınızı anlatabilirsiniz.

Load More Related Articles
  • Mohammad Reza Lotfi

    Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…
  • Youtube Kısayolları ve Pratik Bilgiler

    Youtube dünya çapında en çok ziyaret edilen/vakit geçirilen sitelerden en şahanesi olması …
  • Nasheed: Kuntu Maytan (Remix)

    İlk soru, Nasheed nedir? Türkçesi neşide olan bu terim koşuk, şiir olarak tanımlanıyor. Di…
Load More By Akrep
Load More In Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin

Check Also

Mohammad Reza Lotfi

Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…