Kömür Kurutma ve Zenginleştirme Projesi

Güncel Akrep
Afşin Elbistan A Termik Santrali

Afşin Elbistan A Termik Santrali

Benimde mühendis olarak çalıştığım Afşin Elbistan Linyitlerinde çıkarılan kömürün kalitesi/kalorisi düşüktür ama Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve TÜBİTAK iş birliğinde hazırlanan “Kömür Kurutma ve Zenginleştirme Projesi” ile kalorisi düşük linyit kömürünün enerji değeri artırılmış. Böylece maliyetin düşürülmesi/verimin artırılması hedeflenmiş.

20 yıldan fazladır harala gürele çalışan, Afşin Elbistan A termik santrali için özelleştirme 2014 yılı itibariyle kesinleştikten sonra büyüklerimiz bir önemsemeye başladılar burayı..

Bilen bilir, Termik santrallerinde ilk ateşleme diye bir olay vardır, A termikte bunun için fuel oil kullanılır bu da maliyeti hayli artıran bir giderdir. Lakin yakın zamanda gelecek olan (yıllardır bekliyoruz aslında) doğal gaz bu maliyeti azaltacak, yani ilk ateşlemede doğal gaz kullanılacak.

Kurumlarımız el birliği yaparak özele devri kesinleşen (20 yıl kullanım hakkı) işyerlerimiz için maliyet azaltıcı projelere birbiri ardına başlatıyor. Yalnız hava kirliliği hakkında kimseden (vatandaş dışında) ses duyamazsınız.

Özetle, bu tür projeleri destekliyoruz elbette, yakında inşası planlanan Afşin Elbistan C ve D Termik santrallerinde de bu sistemin (Kömür Kurutma ve Zenginleştirme Projesi) kullanılması hem verimi artırır hem de hava kirliliğini azaltır ama zamanlamayı manidar buluyorum, ülkemizdeki termik santrallerin hemen hepsi (birkaçı dışında) özelleşti,bu tür projeler neden önceden düşünülmedi de şimdi özele devredilince bunlar konuşulmaya başlandı. Verim artırıcı projeler, doğal gaz kullanımı vs..

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Akrep}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin