Home Yaşam Güncel Tarihteki 16 Türk Devletinin Askerleri ile Karşılama Töreni

Tarihteki 16 Türk Devletinin Askerleri ile Karşılama Töreni

5 min read
0
0
207

Tarihteki-16-Turk-Devletinin-Askerleri-ile-Karsilama-Toreni

Geçtiğimiz günlerde Filistin lideri Mahmud Abbas ülkemizi ziyaret etti. Karşılama töreninde alışılmadık bir görüntü vardı. Cumhurbaşkanlığı forsundaki 16 yıldızın temsil ettiği 16 Türk İmaparatorluğuna ait askeri üniformaları giyen askerler..

Alışılmadık bu görüntü, günlerce iç basında konuşuldu. Dış basında da geniş yer bulan karşılama töreni hakkında epey haber yapıldı. Memnun olanlar gururlandı, memnun olmayanlarda sirk benzetmesi yaptı.

Aylardır Cb’nına siyasal muhalefetten ziyade ve kişisel muhalefet savaşına girişen insanların bu karşılama törenine saygısız benzetmeler yapması benim çok canımı sıktı. Burada hükümet yada Cb taraftarlığı yapmayacağım. Olayı siyaset foseptiğine sokmak istemiyorum. Törende ne mesaj verilmek istenmiş, kişisel görüşlerimden yola çıkarak bir şeyler söylemek istiyorum sadece.

Komşularla sıfır sorun politikası çoktan bozuldu veya bozduruldu, her neyse.  Birkaç yıldır orta doğudaki karışıklıklardan dolayı dost düşman karıştı, çıkar kavgaları başladı vs. Tüm bu olan biten olaylar karşısında Türkiye çok önemli bir konumdaydı. Yeteri kadar güçlü olmasa da öyle görünmek zorundaydı, art niyetli dış güçlere karşı dim dik ayakta olduğunu göstermeli ve yaptığı ettiğiyle de caydırıcı bir etki bırakmalıydı..

ve dünyaya 2000 yıllık bir mesaj verilmeye çalışıldı, zamanında dünyaya kök söktüren 16 devletin mirasçısı olan Türkiye, geçmişindeki o görkemli günlerine dönmeyi istiyordu. Git gide yalnızlaştırılan kadim orta doğunun mazlum ülkesi Filistin’e güven vermek, Türki devletlerle kucaklaşmak, islam ülkelerine tekrar sancaktarlık edilmek isteniyordu. 2 gün önceki Aliyev’i karşılama töreninde de “Diriliş Marşı” çalınması bu tezi doğrular nitelikte.

Verilmek istenen mesajı ben böyle anladım. Mesaj iyi hoş lakin arkası dolu mu bilemiyorum. Çeçenistan’a gereken ihtimamı gösterebiliyor muyuz? Gök Bayrak Doğu Türkistan için neler yapıyoruz? Filistin için mikrofonlara konuşmaktan başka elimizden ne geliyor? Ülkenin birliği, dirliği için savaşmış gazilerimiz için otobüs ücretleri jestinden başka ne yapıyoruz. Yoksa çözüm sürecini şehitlerimize mi atfediyoruz(!)

Hadi uzatmayalım, ortaya konan karşılama töreni gerçekten çok şıktı, şahsen ben gururlandım ama dünya ülkesi olmak, mazlumları kucaklamak istiyorsak; Önce ülke içerisinde milli birliği sağlamamız gerekiyor, bunun içinde insani ve islami (ahlaki) değerleri göz ardı etmemiz gerekiyor. Çalmadan, kul hakkı yemeden vs vs.

Abbasi-Karsilama-Toreni

 • Cafcaf’tan Charlie’ye Kapak

  Cafcaf dergisini bilenler bilir, sık takip etmesemde derginin çizgisini biliyor ve seviyor…
 • Yeni yıl Dediğimiz?!

  Çaresizlik, gün gibi ortada duran gerçekliği görmekten uzak tutar hepimizi. Anlamaktan ötü…
Load More Related Articles
 • Mohammad Reza Lotfi

  Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…
 • Youtube Kısayolları ve Pratik Bilgiler

  Youtube dünya çapında en çok ziyaret edilen/vakit geçirilen sitelerden en şahanesi olması …
 • Nasheed: Kuntu Maytan (Remix)

  İlk soru, Nasheed nedir? Türkçesi neşide olan bu terim koşuk, şiir olarak tanımlanıyor. Di…
Load More By Akrep
Load More In Güncel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin

Check Also

Mohammad Reza Lotfi

Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…