Üniversite Mezunları 2 Kat Fazla Kazanıyor

Eğitim Akrep

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü olarak bildiğimiz OECD’nin üye ülkeler arasında yaptığı araştırmaya göre, üniversite mezunu olanların olmayanlara oranla aylık kazandıkları para 2 kat daha fazlaymış.

Hazırlanan rapora göre listenin başında Şili geliyor, Şili’de üniversite mezunları 2.60 oranında daha fazla ücret alıyor. Şili’yi  Brezilya ve Macaristan takip ediyor. Türkiye ise sıralamada 4. sırada, ülkemizde üniversite mezunları 1.91 oranında daha fazla ücret alıyormuş. Listenin son sırasında Yeni Zellanda yer alıyor, burada da fark 1.23 oranında. (Listeyi yazının sonunda görebilirsiniz.)

Üniversite okumak insana değer katar, bilgi birikimini artırır ve kültür olarak iyi bir seviyeye getirir. Bu demek değil ki üniversite okumayanlar saydığım özelliklere sahip olamıyor ya da her üniversite mezunu olan bu özellikleri taşıyor değil. Önemli olan arzu, istek ve çalışma gayreti. Rapor doğru veya yanlış mesele o değil, mesele para kazanmanın üniversite okumakla doğrudan alakalı olmadığı.

“İyi maaş için eğitim şart” dediğinizi duyar gibiyim, o sizin gelecekten ne beklediğinze bağlı. Doktordan  fazla kazanan esnaf arkadaşlarımda var, memur maaşıyla çalışan, iki üniversite mezunu arkadaşlarımda. Hülasa, Sevdiğiniz işi özveriyle yaparsanız daha fazla kazanırsınız.

oecd-universite-mezun

Sosyal Ağlarda Paylaş

BENZER KONULARIM

    Hiç Benzer Yazı Bulunamadı Malesef :(

{Akrep}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin