Home Yaşam Makaleler Uyanık Olun, Güne Zinde Başlayın

Uyanık Olun, Güne Zinde Başlayın

6 min read
0
0
161

Selam gençler,

İlk Yazım, benimde muzdarip olduğum “sabahları yorgun uyanmak” üzerine olsun istedim.

İşi gücü olan her insanın en büyük sıkıntılarından biridir bu durum. İzlenimlerime göre ; Güne nasıl başlarsanız büyük oranda tüm gününüzde o şekilde geçiyor.. Sabah uyandınız, bi baktınız yorgun ve halsizsiniz.. Eyvah! bütün günü uyuklayarak – gözlerinizi ovuştutarak gezeceksiniz, çevrenize fransız kalacaksınız belkide.

Azönce okuduğum bir yazıda, adamlar bu duruma çare bulduklarını iddaa etmişler, söylediklerini yaparsak rahmetli Savaş Ay misali “zımba gibi – fişek gibi” olacakmışız. Bakalım bi adamlar neler demişler;

 • Her Sabah aynı vakitlerde uyanmaya gayret edin.

Dakika bir gol bir! Sen hafta içi her gün sabahın 7’sinde uyan yetmezmiş gibi hafta sonuda bu saatte uyan, aslına bakarsan olacak iş değil.. Adamlar hafta içi-onu-başı-g.tü ayrımı yapmayın, iradenizi zorlayın hep ama hep aynı saatte yataktan çıkın diyor, rutine alışan vücut her gün zinde olmaya meyyal olacakmış. Peki meyyal olacaksa olur diyelim diğer maddeye geçelim.

 • Kalkar kalkmaz birşeyler için.

Her insanın uyandığında kendince yaptığı, yediği, içtiği şeyler vardır. Mesela ben sigara içerim, sen su içersin, bir başkası tuvalete gider. Adamlar dediğine göre senin yaptığın daha doğruymuş yani kalkar kalkmaz su içmeliymiş, vücut uykudayken su kaybedermiş. Peki kaybetmeyecek, kazanacaksak olur.

 • Güneşe gülümseyin.

Üniversite yıllarımda yapmaktan hoşlandığım birşeydi bu. Gece yatamadan önce perdeyi aralardım ve güneş doğduğunda beni uyandırırdı. Tabi bu durum için öncesinde pencerenin ve yatağın konumu önemli bir mevzu. Uyku problemi olan arkadaşlarım odalarına pavyon perdesi diye tabir ettğimiz renkli ve kalın perdeler takarlardı, bir pinçik bile güneş almazdı o perdeler. bu arkadaşlar güneşi yakalayamazlardı, ki istedikleride buydu. İkinci öğretimlerdi.

 • Müzik Neşelendirir.

Uyanmak için kurduğunuz alarm, toplama kamplarının sirenleri gibi olmayacakmış, güzel bir müzik eşliğinde uyanmak bizi neşelendirirmiş. Gayet mantıklı bencede, müziğin motive ediciliğinden faydalanmak bizi güne motive edecektir.

 • Hareketlenin, hareketlendirin.

Yataktan çıktığınızda monoton olmayın, gerinme ve esneme hareketleri yapın demiş adamlar. Bu da mantıklı, alarmın müziğini kapatmadan kısa bir dans sizi güne hazırlayacaktır (:

 • Kahvaltınıza dikkat edin.

Kahvaltı günün en önemli öğünü derlerdi demek ki doğruluk payı varmış. Adamlar protein ağırlıklı bir kahvaltıyla güne merhaba diyin demişler. Yoğurt, süt falan heralde.

 • 5-10 dakikalık uykulardan vazgeçin.

bu maddeyi atlamışım, güne başlarken uyku tatlılığı bizi cezbedip kandırmaya çalışır. Anne ya beş dakika daha diyerek kısa uykulara teslim olmak vücudu yorarmış, yapmamalıymışız. Peki yoruyorsa yapmayız.

Yukarıdaki maddeleri ne kadar iyi uygularsak zinde uyanırmış ve günümüzü enerjik bir şekilde geçirirmişiz. İnşAllah öyle olur, denemekte fayda var.

hülasa, ilk yazıyıda yazmış olduk. Umarım daha birçok faydalı, eğlenceli, ders içerikli yazılarımız olur.

Hadi bakalım.

Load More Related Articles
 • Mohammad Reza Lotfi

  Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…
 • Youtube Kısayolları ve Pratik Bilgiler

  Youtube dünya çapında en çok ziyaret edilen/vakit geçirilen sitelerden en şahanesi olması …
 • Nasheed: Kuntu Maytan (Remix)

  İlk soru, Nasheed nedir? Türkçesi neşide olan bu terim koşuk, şiir olarak tanımlanıyor. Di…
Load More By Akrep
Load More In Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin

Check Also

Mohammad Reza Lotfi

Gece saatlerinde internet okyanusunda derin dalıştayken bulduğum bir üstad, İran Musikisin…