Yabancılaşıyoruz..

Güncel Akrep

Yabancılaşma kavramı topluluk olarak yaşayan halklarda önce ayrılığa sonra kutuplaşmaya en sonunda ise çatışmaya götürür. Bu durumu ben ve yaşıtlarım yaşamamış olsakta 80’lerden biliyoruz, okuyoruz..

Bireyler yaşadığı topluma yabancılaşıyor. Bunu yapanlarda siyaset bilgisi olmayan siyasetçiler, kahve kültürünü siyaset bilgisi olarak kullanan bizleriz. Anadan babadan aldığı dini bilgiyle hayatını idame eden, okuma araştırma merakı olmayan bir topluluktan da başka bir şey beklenemezdi. Siyaset bilgimizde din bilgimizden farklı değil, anadan babadan ne gördüysek o.

yabancılaşmak

Yukarıda karanlık bir tablo çizdiğimin farkındayım. Az önce bir haber gördüm; Ülkemin herhangi bir şehrinde herhangi bir zat milletvekili olabilmek için seçim çalışmalarına eşini tesettüre sokarak başlamış, kendisi de sakal bırakmış. Lakin seçim sonucu hüsran olunca sakallar gitmiş, tesettürden çıkılmış.

Çıkarlarımızı, cebimizi, makam ve mevkimizi düşünerek çalışırsak önce kendimize sonra topluma yabancılaşırız.

Konuyla alakalı bir kaç güzel makale paylaşmak isterdim ama o güzelim yazıların içine çok fazla siyaset sokulmuş, en iyisi siz arama motorunuza “yabancılaşmak” yazın kendiniz bulun okuyun tahlil edin..

Yabancılaşma kavramının hat safhaya çıkaran da siyaset zaten lakin ben burada o konulara girmek istemiyorum.

 

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Akrep}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin