Youtube Kısayolları ve Pratik Bilgiler

Internet Akrep

Youtube dünya çapında en çok ziyaret edilen/vakit geçirilen sitelerden en şahanesi olması hasebi’yle şarkı türkü dizi film konularında açık ara önde, hal böyle olunca bir çoğumuz site-i şahanelerine girdiğimizde kolay kolay çıkamıyoruz. Takibinde olduğumuz dizimizin kaçırdığımız bölümünü izlemeye çalışırken, az önce radyoda çalan huhuuuu dedirten harika parçayı ararken kayboluyoruz, kimi durumlarda zaman mefhumundan hayli uzaklaşıyoruz. Hele bir de Arif’in Manchester’a attığı golü izlemek istediysek ovvv şit!

 

#YoutubeKlavyeKısaYolları

Space (boşluk tuşu) veya K tuşları : Videoyu durdurma veya devam ettirme

J ve L tuşları : Videoyu 10 sn geri veya ileri alma

Sol ve sağ yön tuşları : Videoyu 5 sn geri veya ileri alma

Aşağı ve yukarı yön tuşları : Sesi azaltma veya yükseltme  /  M Tuşu = Sesi kapatma

Mouse çift tıklandığında veya F tuşu : Videoyu tam ekran yapma

0 (Sıfır) rakamı veya Home tuşu : Videoyu başa alma

1 – 9 rakamları : Videonun %10 ve %90’lık bölümlerine atlama

Nokta (.) veya virgül (,) tuşu : Videoyu durduğunuzda nokta tuşuna basarak kare kare ilerlemesini sağlarsınız, virgül ile aynı şekilde geriye doğru..

C tuşu : Varsa videoların altyazısına açar, + ve – tuşları ile altyazının puntosunu artırır veya azaltır.

Artık yabancı şarkıların bir çoğunda alt yazı mevcut hatta Türkçe altyazıları bile!

 

#YoutubePratikBilgiler

Video üzerinde mouse ile sağ tık yaparak istatistik bilgileri veya videonun iframe kodunu kopyalabilirsiniz.

Videonun sağ altında bulunan çark işareti ayarlar kısmıdır, buradan otomatik oynatmayı aktifleştirebilir, video hızını ayarlayabilir ve video kalitesini istediğimiz şekilde ayarlayabiliriz. İnternet hızınız  yeteri seviyede değilse kaliteyi 1080 (HD) yapmanın hiç bir anlamı olmuyor.

Videolardan gif yapmak : İzlediğiniz videolardan gif yapmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey adres satırında youtube yazısından önce gif yazmak. Yönlendiğiniz yerde efektler vs. kullanarak giflerinizi yapabiliyorsunuz.

 

Gelelim indirme olayına

Youtube’da izlediğiniz videoları indirmek istiyorsanız, yapmanız gereken şey aynı gif olayında olduğu gibi adresin önüne ss eklemek.

 

 

indirme konusunda farklı yöntemlerde yok değil aslında. Diğer bir yöntem ise yine adres çubuğunda video adresinde you ile tube arasına “magic” ifadesi eklemek ve enter tuşuna basmak.

Başka bir yöntem ise; Yine video adresi youtube’dan ube ibaresini silmek ve enter tuşuna basmak.

 

Beğendiğiniz bir videoyu arkadaşınızla paylaşmak istiyorsunuz fakat video uzun ve siz istediğiniz andan başlayacak şekilde bir bağlantı oluşturabilir ve bunu gönderebilirsiniz. Yapmanız gereken videoyu izlerken videonun başlamasını istediğiniz an geldiğinde videoya sağ tıklayarak “Geçerli zamana ait video url’sini kopyala” yazısına tıklayabilir ve bu linki gönderebilirsiniz.

 

Baştada söylediğim gibi Youtube’da video ararken epey vakit harcıyoruz, bunun önüne az da olsa geçebilmek arama yapacağınız terimlerden önce “allintitle” yazmanız aradığınız kelimeleri sadece video başlıklarında arar bu da işinizi kolaylaştırır.

 

Şimdilik bu kadar..

Sosyal Ağlarda Paylaş

{Akrep}

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cevabı rakamla girin